English | עברית
הקשר בין איכות המזון לבין בריאות השיניים
Created by Nir Ramati in 19/08/2012 16:17:57


למה מתכוונים בבריאות שיניים?

בריאות שיניים מתייחסת לכל ההיבטים הנוגעים לבריאות ולתפקוד הפה בעיקר השיניים והחניכיים. מלבד תפקידם לאפשר לנו לאכול, לדבר, לצחוק (ולהיראות נחמד), השיניים והחניכיים צריכים להיות חופשיים מזיהומים שיכולים לגרום לעששת, לדלקת חניכיים, לאיבוד שיניים עד כדי צורך בניתוח השתלת שיניים ולריח רע מהפה.

למה חשובה בריאות השיניים לבריאות הכללית?

היכולת ללעוס ולבלוע את האוכל היא חיונית להשגת חומרים מזינים שהגוף זקוק להם לשם בריאות טובה. מלבד ההשפעה על המצב התזונתי, שיניים לא בריאות משפיעות לרעה גם על ההערכה העצמית. מחלות שיניים גורמות גם לנטל כלכלי לא קל, בעיקר כשהמצב מגיע לצורך בניתוח השתלת שיניים או כל טיפול אחר שקשור בשיקום הפה.

גורמים תזונתיים

למרות שהירידה במחלת העששת שחלה במדינות רבות נקשרת במידה רבה לחשיפה לפלואוריד ולנקיטה בהיגיינת שיניים משופרת, הרגלי האכילה הם עדיין אלה שמשפיעים על הסיכון ללקות בעששת.

פחמימות שניתנות להתססה (fermentable carbohydrates)

במשך שנים רבות המסר הפשוט למניעת עששת היה "לא לאכול יותר מדי סוכר ומזונות ממותקים". עם זאת, במשך כמה עשרות שנים במדינות רבות, צריכת הסוכר נותרה באותה רמה בעוד שברמת העששת חלה ירידה. דבר זה מצביע על כך שכאשר נוקטים בהיגיינת פה מתאימה (כלומר, צחצוח רגיל של השיניים ושימוש במשחת שיניים עם פלואוריד), הסוכרים באים פחות לידי ביטוי בהרס השיניים.

הרעיון להחליף את הסוכר במזונות עמילניים על מנת למנוע עששת מוטל בספק. כיום ידוע שכל מזון שמכיל פחמימות שניתנות להתססה (בעיקר סוכרים), יכול לתרום לעששת. משמעות הדבר היא שממתקים, פסטה, אורז, צ'יפס, פירות ואפילו לחם יכולים לגרום להצטברות של חיידקים. למשל, מחקר שבדק את הפוטנציאל של חומצה לייצור מזונות עמילניים שונים, כולל פסטה, אורז ולחם – מצא כי מזונות אלה הפיקו את אותה כמות של חומצה כמו הסוכר. מחקר אחר מצא שהיווצרות של חומצה בפלאק לאחר אכילת לחם או צ'יפס הייתה גדולה יותר ואף נותרה זמן רב יותר בפה מאשר לאחר אכילת סוכר.

מאפייני מזון

המאפיינים הפיסיים של המזון, במיוחד עד כמה הוא נדבק לשיניים ומשפיע על יצירת העששת: מזונות שנדבקים לשיניים מגדילים את הסיכון לעששת שיניים, בהשוואה למזונות שמתנקים במהירות מהשיניים. לדוגמה, צ'יפס וביסקוויטים נצמדים לשיניים לאורך זמן רב יותר מאשר מזונות כמו סוכריות קרמל או ג'לי. הסיבה לכך יכולה להיות בגלל שהקרמל והסוכריות מכילים סוכרים מסיסים שנשטפים במהירות רבה יותר על ידי הרוק. ככל שמזונות שמכילים פחמימות נמצאים יותר זמן בפה, כך יש לבקטריה יותר זמן ליצור חומצה וגדלים הסיכויים לצמיחת חיידקים.

תדירות האכילה

יש ויכוח מסוים באשר לחשיבות היחסית של תדירות צריכת מזון שמכיל פחמימות לבין הקשר לעששת. כמו ביחסים שבין תזונה לעששת, נראה שהקשר נחלש ככל שנוקטים בהיגיינת פה טובה יותר ונחשפים לפלואוריד.

בכל פעם שאנחנו מכרסמים מזון או לוגמים משקה שמכילים פחמימות, כל החיידקים שנוכחים על השיניים גורמים לריקבון. זה נמשך 20 עד 30 דקות לאחר האכילה או השתייה, בעיקר אם שאריות המזון נלכדו בין השיניים ונותרו בפה. הרוק פועל רק על מנת לנטרל את החומצות, אבל אם אוכלים או שותים לעיתים קרובות מדי, העששת עלולה להתחיל. העצה הטובה ביותר שתבטיח שיניים בריאות היא לצחצח אותן מספר פעמים ביום במשחת שיניים שמכילה פלואוריד.

יש מזונות שיכולים להגן מפני עששת, כמו גבינות קשות שמגבירות את זרימת הרוק או גומי לעיסה ללא סוכר שמעורר אף הוא את זרימת הרוק ותורם למניעת עששת.

בריאות שיניים טובה היא האחריות של כל אחד ואחד, אמנם גם המדינה משתתפת בכך באמצעות הפלרת המים, אך עדיין זו אחריותו של כל אחד לשמור על היגיינת פה טובה ובריאה.
חזור »
מוצרים במבצע
Featured Products

חסה ערבית - arab lettuce

Product Image
מחיר ל יחידה: 5.90
לפרטים נוספים

לחם דגנים קל - grain bread

Product Image
מחיר ל כיכר: 12.99
לפרטים נוספים

פלפל אדום - red pepper

Product Image
מחיר ל קילו: 8.90
לפרטים נוספים

סל פירות וירקות קטן

Product Image
מחיר ל סל: 95.00
לפרטים נוספים

סל פירות וירקות אורגניים גדול

Product Image
מחיר ל סל: 135.00
לפרטים נוספים

ברוקולי - broccoli

Product Image
מחיר ל קילו: 10.50
לפרטים נוספים

פריכיות אורז - rice cakes

Product Image
מחיר ל אריזה: 5.99
לפרטים נוספים

אבוקדו אורגני - avocado

Product Image
מחיר ל קילו: 9.00
לפרטים נוספים

תפוח גאלה - gala apple

Product Image
מחיר ל : 19.90
לפרטים נוספים

12 ביצי חופש אורגניות

Product Image
מחיר ל : 16.99
לפרטים נוספים

 

© אור-גני    מעוניינים להירשם? טלפון: 08-9791616 פקס: 08-9791818    דוא"ל: info@or-gani.org.il   כתובת למשלוח דואר: ת.ד 34488 ירושלים

   
הקמת אתר   |   פרסום בגוגל - מרקטיזם   |   עוצב ע"י

Your cart is currently empty.