English | עברית
ירקות אורגניים ללא הדברה
Created by Nir Ramati in 07/05/2015 11:38:17

פעם הסבתות שלנו גידלו ירקות בגינת הבית הקטן שלהן. הן גידלו קצת מכל דבר כדי לאכול. העגבניה חלקה את המקום עם המלפפון, תפוחי אדמה, תבלינים שונים וגם עצי פרי.


פעם הסבתות שלנו גידלו ירקות בגינת הבית הקטן שלהן. הן גידלו קצת מכל דבר כדי לאכול. העגבניה חלקה את המקום עם המלפפון, תפוחי אדמה, תבלינים שונים וגם עצי פרי. הם חיו זה לצד זה בהרמוניה מושלמת והסתדרו יפה מאוד ללא אמצעי הדברה.  היום שלא כמו פעם כל סוג ירק גדל בנפרד בשטחים עצומים ללא "שכנים" מזנים אחרים. זוהי כמובן תוצאתה של התיעלות והתפתחותה של החקלאות המערבית שמספקת מזון לכולנו. ואילו מסתבר שגם הירקות והפירות פגיעים יותר כאשר הם לבד. מונוקולטורה (גידול של זן יחיד בשטח חקלאי גדול) פוגעת באיזון הטבעי שמאפשר לירקות ופירות שונים להגן אחד על השני מפני מזיקים.


מונוקולטורה למעשה מבטאת את הצורך של המין האנושי לשלוט בטבע כדי להפיק ממנו תועלת. למה כל כך חשוב לנו לשלוט במה שאנחנו מגדלים?  מי שולט בשדה? בני האדם או שאר החיות, הפטריות והווירוסים? שדות הגידול החקלאיים זקוקים לשמירה והגנה ממזיקים שונים שפוגעים ביבולים. חרקים כמו זבובים, נמלים, פרעושים, צרעות ויתושים הם רק חלק מרשימת המזיקים שפוגעים בגידולים החקלאיים ומעבר לאכילתו הם גם מפרישים חומרים שונים לתוך השדות, הפירות והירקות. התוצרים נפגעים והאיכות יורדת. הריסוס בחומרים שונים מונע את כניסתם של המזיקים לאוכל שבשלב מאוחר יותר יכנס לפינו ולגופינו. ישנם כמה סוגים של הדברה אך העיקריים הם הדברה כימיית והדברה אורגנית, או בשמה הנפוץ יותר - הדברה ירוקה.


מהי הדברה כימיית?

הדברה כימיית היא הדברה המשתמשת בחומרים רעילים שמרחיקה ופוגעת בוודאות במזיקים השונים אך גם עלולה לפגוע בבני – האדם. בל נשכח שמהרגע שרוסס השטח בחומרי הדברה כימיים כגון DDT , החומרים הללו נכנסים לאדמה ונספגים בתוכה ואם ישנו גם מקור מים בסביבה אזי החומרים הללו עלולים להגיע למי התהום ולמקורות השתייה השונים.

היום נעשה שימוש זהיר יותר בהדברה כימיית ובפיקוח ממוקד לעומת השנים הקודמות. הדברה כימיית נעשית אחרי תצפיות של שטחים וגם השימוש בחומרים ובתרכובות שלהם נמצא תחת שליטה ופיקוח.


מהי הדברה אורגנית?

אם כך הוא הדבר אז למה בכל זאת ישנה הדברה אורגנית? בכל זאת רוצים למזער את הנזק הנעשה לאדם, לחיות ולאדמה. ההדברה האורגנית היא הדברה שמקטינה משמעותית את השימושים בחומרים מהונדסים או סינטטיים. חומרי ההדברה האורגנית מגיעים ממקורות טבעיים ומופקים בעיקר מצמחים שתפקידם להרחיק את המזיקים השונים מהאוכל הגדל בשדות. מה גם שכאשר מדובר בהדברה אורגנית אין צורך להתרחק מהמקום או להצטייד בלבוש מיוחד כדי למנוע מגע עם העור.


ואפשר גם ללא הדברה בכלל?

העניין הוא שבהחלט הירקות יהיו נקיים וטבעיים במאת האחוזים והאפשרות הזו קיימת ותופסת תאוצה ברחבי העולם כולו ולא רק בהקשר לירקות ופירות אלא גם לגבי בעלי חיים. זוכרים את מכת הארבה שהתחוללה במדינתנו הקטנה לפני מספר שנים? המגיפה שחיסלה יבולים ושדות שלמים? החרק שהגיע ממצרים ממש כמו מתוך ההגדה של פסח ופחדנו שדווקא דור ההמשך שלו יהיה הסוף? זו אחת הבעיות בגידול ירקות אורגניים ללא הדברה. ואילו גם פה ישנו פיתרון – שתילת צמחים ועצים שעוזרים למגר מזיקים שונים, צמחים "דוחי חרקים", כך הם נקראים.

לסיכומו של עניין, כדאי שנשנה את התפיסה מ"שליטה" ל"איזון". הפתרונות הם רבים וישנם אפשרויות שונות למזער נזקים הן לבני האדם והן לטבע כדי שנלך יחד יד ביד.חזור »
מוצרים במבצע
Featured Products

בננה - banana

Product Image
מחיר ל קילו: 10.40
לפרטים נוספים

ברוקולי - broccoli

Product Image
מחיר ל קילו: 10.50
לפרטים נוספים

סל ירקות אורגניים גדול

Product Image
מחיר ל סל 13 מוצרים: 125.00
לפרטים נוספים

פלפל אדום - red pepper

Product Image
מחיר ל קילו: 8.90
לפרטים נוספים

לחם שיפון מלא - rye bread

Product Image
מחיר ל כיכר: 12.99
לפרטים נוספים

פריכיות אורז - rice cakes

Product Image
מחיר ל אריזה: 5.99
לפרטים נוספים

כרוב לבן - white cabbage

Product Image
מחיר ל קילו: 9.30
לפרטים נוספים

תפוח גאלה - gala apple

Product Image
מחיר ל : 19.90
לפרטים נוספים

סל פירות וירקות אורגניים גדול

Product Image
מחיר ל סל: 135.00
לפרטים נוספים

פטרוזליה שורש - root parsley

Product Image
מחיר ל צרור 3 יחידות: 7.90
לפרטים נוספים

 

© אור-גני    מעוניינים להירשם? טלפון: 08-9791616 פקס: 08-9791818    דוא"ל: info@or-gani.org.il   כתובת למשלוח דואר: ת.ד 34488 ירושלים

   
הקמת אתר   |   פרסום בגוגל - מרקטיזם   |   עוצב ע"י

Your cart is currently empty.